2025. April 9., Wednesday
Prinos i sigurnost prinosa koji se realno mogu očekivati mogu se postići samo ako se primijeni pravilna osnovna gnojidba. Kukuruz i suncokret zahtijevaju male količine dušika i velike količine fosfora i kalija prije sjetve. Logičko tehnološko rješenje stoga je osigurati im dušik potreban za početni razvoj te ukupne količine fosfora i kalija koje zahtijevaju prije sjetve ili najkasnije u isto vrijeme kad i sjetva. Potrebe za posljednja dva hraniva mogu značajno varirati, ne samo ovisno o prinosu, već i o opskrbi tla s fosforom i kalijem (PK).
Na to također utječu i drugi faktori tla, poput kemije ili sadržaja gline. Tla s višim sadržajem gline bolje mogu vezati hraniva, što ih čini težima za dostupnost ili znatno manje dostupnima biljkama u odnosu na srednje ilovasta ili labava pješčana tla. U takvoj situaciji, vrijedno je razmisliti o primjeni niske doze PK gnojidbe, čak i na tlu s dobrom opskrbom PK. Ova količina od 20 do 30 kg/ha aktivne tvari značajno će poboljšati usvajanje fosfora i kalija od strane biljaka u tlu s višim sadržajem gline (više vezanog ili većom salinitetom) pomoću takozvanog „efekta svježeg fosfora i svježeg kalija“. Ovisno o hibridu (zbog različite reakcije na PK), ovo može rezultirati povećanjem prinosa kukuruza od 0,8-2,0 t/ha.
Proljetna NPK gnojidba kukuruza i suncokreta treba se obaviti najkasnije početkom travnja. Fosfor i kalij sadržani u primijenjenim NPK gnojivima bogatim kalijem (npr. 0-10-28; 8-16-24) brzo se apsorbiraju zbog visokokvalitetnih vodenotopivih sirovina i stoga se koriste na vrijeme kada se primijene u proljeće. Brza topljivost važna je za proljetne primjene. Kompaktna NPK gnojiva imaju poroznu strukturu i visoku specifičnu površinu, što ih čini topljivijima i omogućuje brže usvajanje aktivnih tvari od strane biljaka, čak i u sušnijim proljećima. Druga prednost je ta što je 100% sadržaja dušika i kalija, te barem 95% sadržaja fosfora, topivo u vodi. Također sadrže sumpor, kalcij i magnezij, ovisno o sastavu.
Iako su potrebe kukuruza i suncokreta za kalijem veće nego za fosforom, vrijedi koristiti NPK gnojiva s uravnoteženim omjerom P/K na tlima siromašnim fosforom! NPK 8-15-15+B izvrstan je izbor za takva područja. Ako je potrebno primijeniti još više fosfora ili manje kalija, NPK 10-20-10 ili NPK 10-20-5 mogu biti dobro rješenje.
Nemojte ugrožavati opskrbu tla s fosforom i kalijem! Samo s pravim dozama PK možemo postaviti temelje za sigurno visoke prinose! U Mađarskoj primjenjujemo samo polovicu do trećine količine PK u odnosu na njemačka ili francuska gospodarstva, koja postižu puno veće prinose od naših. Zbog toga beru oko 2 t više kukuruza po hektaru.
Naravno, moguće je i da dušik potreban za početni razvoj nije prisutan u NPK gnojivu primijenjenom u zadanoj dozi. U tom slučaju preporučuje se primjena KAN-a ili GreenMax gnojiva kao startne gnojidbe. Za kukuruz, opće pravilo je da treba primijeniti najmanje 30 kg/ha dušika na kraju razdoblja sjetve, ali ne više od 50 kg/ha.
Dobro je poznato da za dobar početni razvoj treba 100-200 kg/ha dušika u ekvivalentu KAN gnojiva ili 180-300 kg/ha GreenMax gnojiva! Oni su izvrsni kao osnovna i startna gnojiva. Osim dušika, također opskrbljuju tlo esencijalnim kalcijem i magnezijem, koji, u slučaju njihovog nedostatka, ometaju korijenjenje, stvaranje klorofila, smanjuju otpornost usjeva na stres i narušavaju vodnu ravnotežu biljaka. Za ovu svrhu nisu pogodna gnojiva poput amonijevog nitrata, koji lako ispiru tlo, i uree, koja snažno iscrpljuje dušik i inhibira klijanje.
Dušik u amonijevom nitratu i urei manje je iskoristiv, zakiseljava tlo, smanjuje prinos, dovodi do visokih troškova po jedinici i nižih prihoda. To je osobito vidljivo kod previše vlažnih i suhih tla, što je vrlo karakteristično za naš promjenjivi klimatski uvjet.
Hladno proljetno vrijeme i niske temperature tla ograničavaju sposobnost tla za opskrbu fosforom, što rezultira odgođenim nicanjem i sporijim početnim razvojem. To je također vidljivo kod kukuruza, gdje dolazi do antoocijanske promjene boje na lišću. Relativni nedostatak fosfora uzrokuje da biljka ne može iskoristiti svoju početnu brzinu razvoja, a osjetljivije faze ranog razvoja kasne, što uzrokuje stres i značajan gubitak prinosa. Rješenje je mikrostarter gnojidba, koja omogućava snažan rast korijena, brzo i ujednačeno nicanje klijavih biljaka.
Genezis NP Gold Starter 10:48 mikrogranule sadrže hraniva s izvrsnom vodenom topljivošću i lako se apsorbiraju od strane biljke. Preporučena doza za jednokratnu primjenu mikrogranula (Genezis NP Gold Starter 10:48 + 1% Zn + 0,1% B + 0,3% Fe) je 15-25 kg/ha. Hranivo se zatim primjenjuje izravno u korijensku zonu klijavih biljaka. Razvijeniji korijenski sustav poboljšava usvajanje hraniva i vode od strane biljaka, što je posebno korisno u područjima sklonim suši ili prije nego što se postigne potpuno pokrivanje tla. U ovoj fazi, korov može lako nadmašiti usjev. U navedenom slučaju, nedostatak mikrostarta može izazvati privremeni nedostatak fosfora, čak i kada je fosfor u tlu inače dostatan. To uzrokuje gubitak prinosa od 10-15%. Neujednačeno rastući usjev može uzrokovati gubitke prinosa i do 2 t/ha, što je ekvivalentno ukupnim troškovima gnojiva za otprilike 1 ha kukuruza!
Nemojte dopustiti da 10-15% vašeg uroda propadne! Kompaktna NPK, Genezis Gold NP starter, i KAN ili GreenMax!