Kako treba primijeniti dušična gnojiva i koje gnojivo odabrati?

2025. January 9., Thursday

Kako treba primijeniti dušična gnojiva i koje gnojivo odabrati?

 Planirajte primjenu dušika na jesenje usjeve najkasnije do siječnja, jer se približava vrijeme kada će pšenica i uljana repica ponovno početi rasti, a nema vremena za odgađanje. Količinu dušika koju će usjev koristiti za postizanje očekivanog prinosa potrebno je odrediti. Koliko? To varira od usjeva do usjeva (Tablica 1).

Međutim, pametan poljoprivrednik ne samo da osigurava da u tlu ima dovoljno dušika za biljke, već i da se on primjeni u pravo vrijeme kako bi se ostali nutrijenti mogu iskoristiti u istom zahvatu kao i dušik, te da se primjeni u pravom obliku, uz najmanje moguće gubitke i po najnižim mogućim troškovima. Vrijeme primjene, iako vrlo važna tema, ovdje je samo okvirno obrađeno. Biljke vole kontinuiranu opskrbu dušikom. Zbog toga im se ne smije dati sav potreban dušik u jednoj dozi, jer ga neće moći iskoristiti, a ispiranje i isparavanje povećat će količinu izgubljenog dušika. Iz toga razloga, općeprihvaćeno stručno mišljenje jest da je preporučljivo primijeniti proljetnu dozu dušika u dvije ili tri podjele.

Ali kada?

Prva doza, koja iznosi polovicu od dvije trećine ukupne proljetne doze, treba se primijeniti neposredno prije početka vegetacije, kako bi, kada usjev počne eksplozivno rasti, potrebna količina aktivne tvari već bila u tlu. To je razdoblje od kraja bokorenja do početka izlaska stabljike. Druga primjena obavlja se sredinom razdoblja izlaska, a treća primjena, ako je potrebna, prije cvatnje.

U ovom trenutku postavlja se pitanje: koje dušično gnojivo treba odabrati?

Budući da biljke tijekom ovog razdoblja ne uzimaju samo dušik, već i značajne količine sumpora, magnezija i kalcija, preporučuje se odabrati gnojivo koje također sadrži značajne količine tih nutrijenata. Kao i kod zahtjeva za dušikom, pšenica i uljana repica imaju različite potrebe za kalcijem, magnezijem i sumporom (Tablica 2).

Naravno, količine u gornjoj tablici potrebno je samo djelomično nadoknaditi, jer su potpuni nedostaci (potpuna inhibicija usvajanja) vrlo rijetki. Budući da ispiranje sumpora, ili preciznije, ispiranje ispod korijenskog sustava, lako može nastati uslijed visokih oborina u jesensko-zimskom razdoblju (osobito na pješčanim tlima, pješčanim ilovima i fizikalnim polumetalnim tlima), sumpor bi trebalo nadoknaditi u proljeće. Ako tlo osnovno nije nedostatno u sumporu ili ako nedostatak sumpora nije značajan, potrebno je samo mala količina nadoknade sumpora, jer uzdužni rast korijenskog sustava omogućuje biljci da nadoknadi količinu sumpora koja je prethodno isprana dublje. Drugim riječima, potrebno je samo pokriti potrebe za sumporom u prijelaznom razdoblju. Ovo je vrlo važno.

Za ovu svrhu preporučuje se KAN + S, koji sadrži 24% dušika, 9% kalcija (CaO) i 12% sumpora (SO3). To je granulirani proizvod visoke čvrstoće čestica, izvrsnih svojstava raspršivanja, s kojim je lako podešavati raspršivač gnojiva. U istoj primjeni s dušikomnadopunjuje i kalcij i sumpor. Kalcij i sumpor u njemu dolaze iz prirodnog, lako iskoristivog izvora. Važnost nadopune sumpora leži u tome što bez sumpora nije moguća ili je vrlo mala njegova integracija u biljku. U prosjeku za svakih 10-15 kg usvojenog dušika, potrebno je 1 kg sumpora za njegovu integraciju. U suprotnom, u biljci će biti nizak sadržaj proteina (a time i niži ukupni nutritivni sadržaj), smanjen sadržaj ulja, slabija čvrstoća stabljike i smanjena otpornost. Drugim riječima, prinos će se smanjiti, kvaliteta pogoršati, što neizbježno dovodi do nižih prihoda. Ako ovakva primjena sumpora nije opravdana, ako želimo možemo to riješiti na drugi način, npr. folijarnom gnojidbom.

KAN i GreenMax su idealni za istovremenu dopunu dušika, kalcija i magnezija. KAN je posebno razvijen za domaće uvjete. Osim 27% dušika, sadrži i 7% kalcija (CaO) te 5% magnezija (MgO) u obliku visoko iskoristivih karbonata. Kalcij i magnezij u obliku dolomita u KAN soli omogućuju primjenu dušičnog gnojiva bez zakiseljavanja tla. Drugim riječima, struktura tla se ne degradira, njegov vodni balans se ne pogoršava, a usvajanje drugih nutrijenata nije narušeno. Međutim, njegova upotreba nije opravdana samo na kiselim tlima, jer su kalcij i magnezij esencijalni makronutrijenti za biljke. Svojstva raspršivanja su izvrsna. Vrlo fino mljeveni dolomit (prosječno <40 µm) jamči brzo i učinkovito usvajanje.

Korištenjem granulirane verzije, zahvaljujući gotovo savršenoj sfernoj formi, lako je postaviti raspršivač gnojiva, koji održava zadanu dozu, može se primijeniti na većim udaljenostima, te biljkama osigurava dugoročni dušik. Prilirana verzija lakše se otapa u vodi, za njezinu iskoristivost potrebno je manje oborina za ispiranje, ima sitnije čestice, ravnomjerniji je obrazac raspršivanja i idealna je za kasnu primjenu gnojiva. GreenMax je granulirano gnojivo koje sadrži 15,9% dušika, 16,1% kalcija (CaO) i 11,6% magnezija (MgO), a veliki udio vrlo fino mljevenog dolomita omogućava dobru i brzu iskoristivost. Dodavanjem kalcija i magnezija može se povećati pH vrijednost kiselih tala, što dovodi do bolje iskoristivosti nutrijenata (npr. fosfora), a istovremeno poboljšava opskrbu biljaka kalcijem i magnezijem.

S gledišta učinkovitosti, važno je znati da urea ima najlošiju i najnepredvidljiviju iskoristivost od svih dušičnih gnojiva, zbog sve ekstremnijih vremenskih uvjeta. Čak i pod normalnim uvjetima, aktivna tvar koja iz nje isparava u obliku amonijaka iznosi oko 14-20% N, što je čini najmanje učinkovitim i najskupljim dušičnim gnojivom. Osim toga, kako bi se kompenzirao njezin učinak zakiseljavanja tla, trebalo bi primijeniti oko 80 kg vapna na 100 kg. Također, ne zamjenjuje kalcij niti magnezij, nutrijente koji su postali ograničujući faktor u prinosu u većini dijelova zemlje.