Mogućnosti za gnojidbu pšenice i uljane repice

2025. February 12., Wednesday

Mogućnosti za gnojidbu pšenice i uljane repice

 

Veljača je vrijeme za prvu gnojidbu pšenice i uljane repice, koja je trebala biti isplanirana najkasnije u siječnju. Ovdje nije važno razmišljati samo o dozi dušika koja će se primijeniti, već i o pravilnom odabiru gnojiva te vremenu primjene. Najkasnije krajem siječnja već je moguće vidjeti kakvo će biti stanje zaliha nakon zime, kako će se biljke razvijati, kako je zima utjecala na pšenicu ili repicu, je li bilo smrzavanja, odmrzavanja i sl.

Ako je temperatura nešto viša, što se u posljednjim godinama više puta dogodilo, i postane stabilna, a usjev se počne razvijati, iako sporo, možete primijetiti ima li promjena na listovima koje mogu ukazivati na apsolutni ili relativni nedostatak hranjivih tvari. Ako da, nemojte odgađati! Prva abnormalnost koja je jasno vidljiva golim okom i koja je česta je žutenje listova, koja sada može pokazivati samo svijetlozelenu nijansu. Ovo sve može podsjetiti na nedostatak dušika. No, žuti listovi mogu se pojaviti i u nedostatku mnogih hranjivih tvari. Među makrohranivima, osim dušika, nedostatak sumpora također uzrokuje žutu boju. Međutim, dok nedostatak dušika prvo pojavljuje na starijim listovima, nedostatak sumpora prvo se pojavljuje na mlađim listovima. Budući da biljka može usvajati dušik i sumpor u određenom omjeru, nedostatak sumpora (čak i ako je samo privremen) dovodi do smanjenja iskoristivosti dušika. Gnojivo koje se primijeni u takvim uvjetima povećava nedostatak sumpora i njegov učinak smanjuje prinos. Pšenica i uljana repica zahtijevaju značajne količine dušika, a također imaju visoke zahtjeve za kalcijem, magnezijem i sumporom (Tablica 1).

Potražnja za sumporom relativno je lako zadovoljena, čak i u kombinaciji s potražnjom za dušikom. Genezis KAN + S 24 + 12, koji sadrži 24% dušika, 9% kalcija (CaO) i 12% sumpora (SO3), pogodan je za ovu svrhu. To je granulirani proizvod s velikom veličinom čestica, izvrsnim karakteristikama raspršenja i jednostavnom prilagodbom raspirivača za gnojivo. Dodaje kalcij i sumpor u jednom prohodu s dušikom. Sadržaj kalcija i sumpora dolazi iz prirodnog, visoko iskoristivog izvora. Važnost dopune sumpora je ta da bez sumpora ima malo ili nimalo fiksacije dušika. U prosjeku je potrebno 1 kg sumpora za svakih 10-15 kg usvajanja i ugradnje dušika. Inače, usjev će imati nizak sadržaj proteina, nizak sadržaj ulja, slabiju čvrstoću stabljike i smanjenu otpornost. Drugim riječima, prinosi su smanjeni, a kvaliteta pogoršana, što jasno rezultira nižim prinosima.

Ako nije potrebno dopunjavati sumpor, najbolji dušično gnojivo je Genezis KAN ili GreenMax. KAN je posebno razvijen za domaće uvjete. Osim 27% dušika, sadrži i 7% kalcija (CaO) te 5% magnezija (MgO) u obliku visoko iskoristivih karbonata. Kalcij i magnezij u obliku dolomita u KAN-u omogućuju primjenu dušičnog gnojiva bez zakiseljavanja tla. Drugim riječima, ne degradiramo strukturu tla, upravljanje vodom ili usvajanje drugih hranjivih tvari. Njegova uporaba nije opravdana samo u tlima s kiselinskom kemijom, jer su kalcij i magnezij esencijalni makrohranivi za biljke. Ima izvrsne karakteristike raspršenja. Vrlo fino mljeveni dolomit (prosječno <40 µm) jamstvo je brze i dobre iskoristivosti. Granulirana verzija jednostavna je za prilagodbu raspirivača za gnojivo zahvaljujući gotovo savršenom sferičnom obliku, održava postavljenu dozu, može se primijeniti na većoj udaljenosti i pruža dušik biljci tijekom dužeg razdoblja. Prilirana verzija je topljivija u vodi, ima krače rastvaranje za svoju iskoristivost, ima manju veličinu zrna, ravnomjerniji obrazac raspršenja i čak je pogodna za odgođenu gnojidbu.

U područjima gdje cilj nije samo gnojidba dušikom, kalcijem i magnezijem, već i podizanje pH tla, ili jednostavno primjena većih količina kalcija i magnezija uz dušik, GreenMax je rješenje. GreenMax je granulirano gnojivo s 15,9% dušika, 16,1% kalcija (CaO) i 11,6% magnezija (MgO), s visokim i vrlo fino mljevenim sadržajem dolomita za dobru i brzu iskoristivost. Dopuna kalcijem i magnezijem može se koristiti za povećanje kemije kiselih tla, što rezultira boljom iskoristivosti hranjivih tvari (npr. fosfora), te za poboljšanje opskrbe biljaka kalcijem i magnezijem.

Ali kada bismo trebali primijeniti dušična gnojiva?

Prva primjena, koja čini polovicu do dvije trećine ukupne proljetne doze, treba biti neposredno prije početka vegetacije, kako bi, kada usjev počne eksplozivno rasti, potrebna količina aktivne tvari već bila u tlu. Ovo razdoblje je kraj bokorenja i početak izboja stabljike, što također polako postaje aktualno (Tablica 2). Međutim, ovo razdoblje je također ključno za usvajanje kalcija i magnezija, jer intenzivno usvajanje ovih hranjivih tvari također počinje (ili je već završeno) tijekom ovog razdoblja.

Koji proizvod odabrati?


Ako je cilj stabilizirati kemiju tla uz istovremenu primjenu dušika, kalcija i magnezija, tada je najbolje odabrati KAN. Ako se želi podići pH tla ili unijeti više kalcija i magnezija, tada je bolje odabrati GreenMax.
Izbjegavajte uporabu UREE, koja je neizvjesne učinkovitosti i može se primijeniti uz velike gubitke.