Osnovna gnojidba ozime pšenice

2024. September 5., Thursday

Osnovna gnojidba ozime pšenice

Ozima pšenica je naše najvažnije krušno zrno. Godišnje se sije na oko 1 milijun hektara, što znači da se uzgaja na oko četvrtini naših obradivih površina. Jedan od temelja učinkovite, ekonomične i profitabilne proizvodnje ozime pšenice je pravilna gnojidba. Tada se odlučuje o količini fosfora i kalija koju usjev prima. Ova dva makronutrijenta biljci mogu biti dostupna samo u malim količinama kasnije. Razlog je taj što se fosfor i kalij vrlo malo kreću u tlu, a ne postoji mogućnost da se gnojivo ugradi u usjev pšenice nakon što proklija.

Ali kako pravilno gnojiti ozimu pšenicu?

Odgovor, barem što se tiče količina, nije previše kompliciran. Cilj je u najvećoj mogućoj mjeri zadovoljiti potrebe pšenice za hranjivim tvarima, uzimajući u obzir dostupnost hranjivih tvari u tlu, točnije, njegov kapacitet opskrbe hranjivim tvarima, realan prinos koji se može planirati, specifične karakteristike sorte i druge elemente tehnologije. Prema opisu iz nekoliko literatura, za proizvodnju 1 tone zrna pšenice i njegovih nusproizvoda potrebne su sljedeće količine makronutrijenata:

Od gore navedenih hranjivih tvari, osnovna gnojidba trebala bi u potpunosti zadovoljiti potrebe vašeg usjeva za fosforom i kalijem, uz malu količinu gnojidbe dušikom.  Kako bi se osigurala zadovoljavajuća opskrba dušikom, fosforom i kalijem u jesen, preporučljivo je odabrati složena gnojiva s viškom fosfora N : P : K  1 : 2 : 1, u kojima je najmanje 95% fosfora u obliku topivom u vodi. Tamo gdje je već opskrba kalijem manja od srednje, može se koristiti 1 : 2 : 2 NPK. Štoviše, u područjima s vrlo dobrom opskrbom fosforom prikladan je i PK omjer 1:1. Naša dugogodišnja ispitivanja sa stotinama poljoprivrednika pokazala su da je upotreba gnojiva sa sumpoom, kao što je Genesis NPK 10-20-10 s omjerom 1 : 2 : 1 NPK, bila učinkovita u povećanju prinosa. Sumpor poboljšava iskorištavanje dušika.

Preporučuje se primjena zbijenih NPK gnojiva ispod ozime pšenice kako bi se ostvario "svježi PK efekt", odnosno veći prinosi mogu se postići zahvaljujući brzo topivim, lako apsorbirajućim aktivnim sastojcima fosfora i kalija. U tlima s manjom opskrbom kalijem, Genezis NPK 4-24-24 s većim udjelom kalija, ili Genezis NPK 0-10-28, dok Genezis NPK 0-10-20 za područja sa iznimno niskom opskrbom kalijem i vrlo dobrom opskrbom fosforom će biti dobar izbor, uz odgovarajuću suplementaciju dušikom. Posljednja dva NPK-a imaju prednost zato što nadoknađuju ove hranjive tvari svojim visokim sadržajem kalcija i magnezija i ne zakiseljavaju tlo niti podižu njegov pH. Stoga su idealni za upotrebu u kiselim tlima siromašnim magnezijem ili u nekiselim područjima, ali s povećanim potrebama za kalcijem i magnezijem (znatno iznad prosječnih prinosa). Za tla srednje teksture, vezanim i siromašnim fosforom te dobrom opskrbom kalijem, Genezis NP 15 : 25 sa sumporom, ekonomičan je izbor koji je dobro prilagođen zahtjevima pšenice za sumporom u jesen.

Zbijene NPK formulacije imaju izvrsnu topljivost u vodi (95% fosfora topljivog u vodi, 100% dušika topivog u vodi i kalija)! Sve njihove granule imaju isti sastav, raspodjela aktivnih sastojaka tijekom primjene mnogo je ujednačenija nego kada se koriste fizički miješana gnojiva!

Njihovu dozu treba prilagoditi ekološkim uvjetima i razini dostupnog prinosa, na temelju savjeta stručnjaka.

Za uspješan početak u uzgoju pšenice potrebno vam je više od fosfora i kalija, također morate primijeniti najmanje 30-50 kg/ha dušičnog gnojiva. To je zato što u intenzivnoj proizvodnji pšenice, koja je zimi u fazi busanja, i kontinuirano troši dušik -  posebno u područjima osjetljivim na nitrate – a ne može se nadopunjavati do prvog veljače. Kod nas blage zime znače da pšenica i dalje busa gotovo neprekidno, pa se njezine potrebe za hranjivim tvarima moraju zadovoljiti osnovnom jesenskom gnojidbom. Tamo gdje se to ne dogodi, vidimo žutu, ljubičastu pšenicu, što je posljedica činjenice da je ponestalo raspoloživog dušika. Drugim riječima, naša žuta pšenica znak je gladovanja dušikom (ako je simptom na mlađim listovima, to je nedostatak sumpora), što može uzrokovati gubitak prinosa do 20%. Neke složene formulacije NPK možda više neće moći osigurati ovu povećanu potražnju za dušikom. U takvim slučajevima rješenje je primjena sada već poznatog Genezis KAN 39% (27% N + 7% CaO + 5% MgO) ili relativno novog, ali na neki način klasičnog GreenMaxa, bilo prije sjetve ili kao startna gnojidba.

Sa svojim udjelom dolomita od 228 kg/t, KAN također doprinosi zadovoljavanju potreba pšenice za kalcijem i magnezijem. Samo 30-50 kg N/ha odgovara približno 110-180 kg/ha KAN-a ili 190-310 kg/ha GreenMaxa. Budući da je prethodno navedene količine potrebno smanjiti za udio dušika u kompleksu koji se primjenjuje kao osnovno gnojivo, prosječna doza KAN-a može biti opravdana između 0 i 150 kg/ha. KAN  i GreenMax imaju ogromnu prednost u pružanju kalcija i magnezija biljkama koje rastu. Osim toga, dok prvi ne zakiseljava tlo, drugi smanjuje kiselost tla, čime se poboljšava unos hranjivih sastojaka. Razmislite o tome, na kiselim tlima (a ne govorimo o ekstremno niskom pH) koristi se nešto više od polovice (52%) primijenjenog aktivnog sastojka fosfora, a čak se i korištenje dušika smanjuje za više od 10%.

Zapamtite, jedna od tajni postizanja nacionalnih prinosa pšenice od 8-10 t/ha u zapadnoj Europi je pravilno primijenjena osnovna gnojidba temeljena na ispitivanju tla i stručnim savjetima.

Budući da je cijena gnojiva glavni čimbenik ulaznih troškova biljne proizvodnje, isplativo je primijeniti opskrbu hranjivim tvarima profesionalno, na temelju stručnih savjeta, s pravim, visokokvalitetnim proizvodom i u pravo vrijeme. To je moguće sa zbijenim NPK-om, gotovo stoljetnim KAN-om, i GreenMaxom. Jedini način da se natječete s vrlo nestabilnim cijenama je učinkovito upravljanje i postizanje visokih prinosa.