PÉTISÓ! PREMIUM KVALITETA OD 1931. S JEDINSTVENO VISOKIM UDJELOM AKTIVNE TVARI OD 39%!

2024. January 19., Friday

PÉTISÓ

PREMIUM KVALITETA OD 1931. S JEDINSTVENO VISOKIM UDJELOM AKTIVNE TVARI OD 39%!

Pétisó je kruto mineralno gnojivo tipa vapnena amonijeva salitra (MAS, CAN), koje se proizvodi od 1931. godine, a od ostalih pripravaka razlikuje se po tome što se umjesto vapna (CaCO3) u proizvod miješa fino mljeveni dolomit, koji je dvostruka sol kalcijeva karbonata (CaCO3) i magnezijeva karbonata (MgCO3). Sadržaj dušika je 27%, ali uzimajući u obzir sadržaj od 7% CaO i 5% MgO, ukupni sadržaj aktivne tvari iznosi 39%. Svaka 1 tona Pétisóa sadrži 228 kg materijala za poboljšanje tla (dolomit).

CaCO3 i MgCO3 se ne otapaju u vodi, ali pod utjecajem raznih kiselina (ugljične kiseline, kiseline tla, kiseline korijena i dušične kiseline) postaju spojevi topljivi u vodi i tako ih biljke mogu apsorbirati. Kako bi se taj proces olakšao, u gnojivo se miješa fino mljeveni dolomit.
Prosječna veličina zrna dolomitnog praha je 40 mikrometara. Zbog sadržaja dolomita posebno je učinkovit na kiselim tlima, a zahvaljujući sadržaju kalcija i magnezija poboljšava strukturu tla. Posebno se preporuča za gnojidbu usjeva koji zahtijevaju magnezij – krumpira, šećerne repe, višegodišnjih leptirnjača, kukuruza, uljane repice, zobi, hortikulturnog i začinskog bilja! Zahvaljujući dolomitu u gnojivu Pétisó povećava se koncentracija kalcija i magnezija u tlu, stabilizira se pH vrijednost tla.

Razlozi za nastanak kiselosti tla mogu biti brojni: klimatski čimbenici, stijene koje tvore tlo, topografija i hidrološki uvjeti krajolika, biološki učinci i, na kraju, ali ne manje važno, antropogeni učinci. Čovjek zakiseljuje tlo industrijskim zagađenjem, kalcijem izvučenim iz usjeva, a posebno nepravilnom i nerazumnom gnojidbom.

Iako se visoki prinosi ne mogu postići bez gnojidbe velikim dozama mineralnog gnojiva, većina gnojiva izravno ili neizravno zakiseljuje tlo. Od njih najintenzivnije zakiseljuju upravo dušična gnojiva. Zakiseljavajući učinak gnojiva izražava se tzv. ekvivalentom kiselosti, koji pokazuje koliko se kilograma kalcijeva karbonata treba upotrijebiti za neutraliziranje zakiseljujućeg učinka 100 kg gnojiva. Što je ekvivalent kiselosti niži, u to manjoj mjeri određeno mineralno gnojivo zakiseljuje tlo.

Jasno je vidljivo da amonijev nitrat zakiseljuje tlo šest puta više nego Pétisó (Tablica 1). Pétiso ima vrlo nizak ekvivalent kiselosti pa se njegovom redovitom primjenom može postići održiva gnojidba dušičnim gnojivom. Prednost je što se dolomit, kao komponenta Pétisóa, također nalazi lokalno u neposrednoj blizini korijenske kiseline koja nastaje, a njegova fina veličina zrna omogućuje brzu reakciju. Time se poboljšava struktura tla, povećava sposobnost opskrbe dušikom i fosforom te opskrbljenost mikroelementima, a tlo postane vitlanije. Time možemo postići veću količinu i bolju kvalitetu uroda. U kiselom se tlu sa 100 kg gnojiva Pétisó može postići veća iskoristivost dušika nego sa 100 kg amonijeva nitrata, unatoč tome što potonji sadrži 7 kg više dušika! U dušiku gnojiva Pétisó u istom su omjeru prisutni sporije djelujući amonijev dušik i brzo djelujući nitratni dušik, stoga se gnojivo podjednako može primjenjivati za osnovnu gnojidbu, kao starter, a i za prihranu biljaka, za sve vrste tala i biljnih kultura.

Stvaranje zrnaca Pétisóa odvija se na dva načina: Jedan proces je granulacija (granulirani Pétisó), drugi je priliranje (priirani Pétisó). Tipična prosječna veličina čestica granuliranog Pétisóa je 2,5-6,3 mm, a priliranog 0,8-4 mm. Podnošljivost temperature granuliranog Pétisóa je dobra, a raspodjela veličine zrna je idealna. Zahvaljujući čvrstoći i veličini zrna, izvrsno je pogodan i za primjenu putem suvremenih rasipača gnojiva veće radne širine.

Na kojim tlima se preporučuje koristiti Pétisó?
Može se koristiti na bilo kojem tlu, kao osnovno, startno gnojivo, a i za prihranu biljaka. Najbolji je izbor u kiselim područjima, pjeskovitim tlima i krajevima siromašnim magnezijem, jer dodatno ne zakiseljuje tlo, stabilizira njegovu pH vrijednost te nadomješta kalcij i magnezij.

Kada biste trebali koristiti granulirani Pétisó?
Njegovo sporije upijanje vode i otapanje osigurava kontinuiranu opskrbu dušikom i daje dobar uzorak posipanja čak i sa širinom posipanja većom od 24 m.

Kada biste trebali koristiti prilirani Pétisó?
Prilirani Pétisó ima veću stopu upijanja vode od granuliranog - u početku je isti kao u amonijeva nitrata. Stoga se otapa jednako učinkovito kao amonijev nitrat pa je izvrstan i za odgođeno prihranjivanje. Zbog manje veličine zrna, pri nanošenju na površinu dospijeva više sitnih čestica po m2, što može rezultirati boljom raspodjelom aktivne tvari i povoljnim obrascem rasipanja do širine rasipanja od 24 m.