2024. July 5., Friday
U voćnjacima novo razdoblje gnojidbe uvijek počinje u jesen i rano proljeće, održavajućom gnojidbom kroz tlo. Kasnije, tijekom ljeta, opskrba hranjivim tvarima preko lišća preuzima ključnu ulogu. Iako se ispitivanja tla ne mogu izostaviti za održavanje gnojidbe voćnjaka, u slučaju produktivnih voćnjaka analiza lišća je od presudne važnosti, koja se mora redovito provoditi. Među čimbenicima troškova robnih nasada analiza hraniva nije toliko značajna stavka da bi se na njoj isplatilo štedjeti, pogotovo s obzirom na stanje uhranjenosti koje se na taj način može dobiti. Vrijednost i upotrebljivost informacija se povećava ako se uzorkovanje provodi pravovremeno i profesionalno, kao i da su godišnje uzorkovane površine dosljedno iste, a čak se i jedinice uzorkovanja tla i lista mogu identificirati i međusobno preklapati.
Kada je potrebna dodatna folijarna gnojidba u voćnjacima?
Kod zadovoljenja povećanih prehrambenih potreba koje se javljaju periodički;
kada se kompenzira umjereniji unos kroz tlo, npr. kako bi se poboljšala dostupnost dušika i fosfora u slučaju dugotrajnog proljetnog rasta u hladnom vremenu;
u slučaju poboljšanja općeg stanja ili nestanka stanja slabosti, npr. nakon oštećenja biljke (led, vjetar, insekti);
kad treba otkloniti i spriječiti nedostatak hranjivih tvari (uglavnom mikroelemenata);
kad treba poboljšati kakvoću plodova.
Velika prednost folijarne gnojidbe je u tome što na nju ne utječu svojstva tla, također potiče usvajanje hranjiva u korijenu, a apsorpcija je učinkovitija. Unutar vegetacije ovaj zahvat najprikladnije je obaviti u razdoblju intenzivnog rasta mladica i cvatnje. U ovom slučaju, dopuštena koncentracija otopine je oko 0,5%, ali ne više od 1%. Iznimka od toga je prihrana dušikom u jesen, nakon berbe, kada se mogu koristiti pripravci na bazi Uree koncentracije do 2-3%.
Tijekom primjene hraniva njihovu količinu treba prilagoditi potrebama biljke i fenološkim fazama. Uz to, treba voditi računa da je za folijarnu prihranu najpovoljnija temperatura između 15 i 25 °C, 40 do 60% relativne vlažnosti zraka, kao i večernje razdoblje bez vjetra i kiše. Ako nakon folijarne gnojidbe nakon 6-10 sati padne kiša, vrijedi ponoviti postupak. Osim toga, obično se nemojte vraćati na isto područje radi folijarne gnojidbe više od 10-14 dana. Osim toga, pojava blagotvornog učinka primijenjenog hranjiva ovisi o brzini transporta hranjiva. Općenito, makronutrijenti se transportiraju brže, a mikronutrijenti sporije u biljnim tkivima.
U tablici 1 prikazane su povoljne vrijednosti makronutrijenata lišća kod jabuke. U usporedbi s ovim, raspon +/-10-15% čini optimalnu zonu. Vrijeme uzorkovanja je kraj rasta izdanaka (15. srpnja - 15. kolovoza). Uzorak se sastoji od zrelih, netaknutih listova iz središta vršnog izdanka koji se još uvijek mogu dohvatiti rukom s tla.
Tablica : Povoljan sadržaj hranjivih tvari u lišću jabuke (%) suhe tvari
Za nadoknadu dušika potrebno je razdoblje nakon žetve, ali prije opadanja lišća (cilj: formiranje rezerve, diferencijacija pupova, otpornost na mraz), stanje mišjeg uha (cilj: stvaranje rezerve, rast), intenzivan rast mladica (cilj: diferencijacija pupova) i kraj cvjetanje (cilj: pričvršćivanje, formiranje lišća) pogodno. Nakon opadanja lišća preporučljivo je dodati samo malu količinu dušika za stvaranje rezerve, au jesen se može koristiti i 2-3% pripravak na bazi Uree. Za nadoknadu dušika preporučujemo primjenu Mikramida, 0,6-1% otopine 3-6 puta. Suplementacija fosfora također je važna u slučaju simptoma nedostatka, no naglasak je na kaliju. Dovoljna opskrbljenost kalijem poboljšava skladišnost plodova te povoljno utječe na njihovu boju i okus. Potrebno ju je zamijeniti u razdoblju intenzivnog rasta izdanaka i tijekom bojenja plodova. Za povećanje ugradnje i skladišnosti kalcija, kao i za poboljšanje kvalitete (spriječavanje razvoja gorkih pjega i posmeđivanja), preporuča se primjena Ca četiri do šest puta, od čega vrijeme pada na fazu intenzivnog rasta izdanaka i dozrijevanja. (0,5-1% otopina kalcinola i kalcidola). Pazite, previsoka temperatura smanjuje apsorpciju kalcija, ako je ravnoteža zraka i vode u tlu loša, smanjuje se i mogućnost apsorpcije. Ali na to utječu i predmet i raznolikost.
Jabuke su posebno zahtjevne za Fe, Mn, Zn i B, a za Cu su umjerene. Cu, Fe, Zn i Mg dodani u razdoblju intenzivnog rasta pospješuju diferencijaciju pupova. Vrijedno je započeti njihovu zamjenu od faze mišjeg uha, a potrebno je nastaviti i nakon navedene faze. Također ih je potrebno mijenjati tijekom rasta plodova! Opravdana je primjena bora u stanju crvenih pupova (namjena: pospješivanje cvatnje) i na kraju cvatnje, nakon opadanja latica (namjena: pričvršćivanje, formiranje lista). Preporuča se koristiti bor-etanolaminski pripravak s visokim sadržajem bora, minimalno 135 g/l, najmanje 2-3 puta tijekom vegetacije.