2025. March 11., Tuesday
Proljeće je opet došlo ranije ove godine. Stoga je pravo vrijeme za dušičnu gnojidbu i folijarnu gnojidbu ozimskih pšenice. Pri planiranju primjene nutrijenata, potrebno je odrediti ne samo dozu, već i raspodjelu doza te optimalno vrijeme primjene. Osim toga, treba odabrati najprikladnije mineralno ili folijarno gnojivo kako bi se osigurao bolji učinak i veća učinkovitost.
Prvo ćemo pogledati dozu. Na temelju specifičnih potreba, prinos pšenice od 8 t/ha izdvaja 216 kg dušika iz tla. Dio toga trebao je biti primijenjen u jesen, prije sjetve, u količini od oko 30-50 kg/ha. U proljeće, ostatak treba primijeniti u dva ili možda tri navrata. Zapamtite, učinkovitost dušičnog gnojidbe povećava se primjenom u više navrata. Važno je primijeniti polovicu do dvije trećine planirane proljetne doze pri prvom proljetnom prihranjivanju, jer pšenica tada ima najveće potrebe za dušikom.
Ali kada?
Najbolje je primijeniti polovicu do dvije trećine proljetne doze na kraju početka rasta pupova, a polovicu do jednu trećinu u sredini nicanja. Ako je cilj poboljšati kvalitetu (sadržaj proteina, sadržaj glutena), manja količina (25-35 kg N/ha) trebala bi biti primijenjena od trenutka kada se pojavi zastavni (posljednji) list pa do cvatnje.
Među dušičnim gnojivima, najbolji izbor je Genezis KAN, koje ima više od 90 godina povijesti i razvijeno je specifično za tla i klimatske uvjete u zemlji, ili GreenMax, koje je također posebno dizajnirano za poboljšanje kiselih tala i preporučuje se za tla s niskim sadržajem ili potpunim izostankom te teško upijajućim kalcijem i magnezijem.
Genezis KAN se proizvodi s 27% dušika, 7% kalcija (izraženo kao CaO) i 5% magnezija (izraženo kao MgO) u granuliranom i priliranom obliku. Odlikuje se visokim sadržajem dolomita od 228 kg/t, koji ne zakiseljava tlo, stabilizira njegovu kemiju i doprinosi boljoj opskrbi biljke kalcijem i magnezijem. Upotreba dolomita s finom veličinom čestica (< 40 µm u prosjeku) pomaže u postizanju ovog cilja, jer ga tlo brzo i lako apsorbira. Veće granule granuliranog KAN-a gotovo su potpuno sferne, pa uzrokuju manju abraziju metalnih dijelova rasipača. Veći, sferni oblik omogućava precizniju prilagodbu opreme za primjenu (rasipač gnojiva, sijačica) i izbjegava strah od nejednake raspodjele aktivne tvari na polju. U tome također pomaže činjenica da glavna frakcija veličine zrna čini 98-99% ukupnog zrna. Stoga se može dobro raspršiti (s odgovarajućim shemama raspršivanja) na veće udaljenosti uz ujednačen uzorak raspršivanja.
Prilirani KAN ima isti sadržaj aktivnih tvari kao granulirani KAN, a u njegovoj proizvodnji koristi se isti fino mljeveni dolomit. Međutim, njegova higroskopnost je viša, a otpornost na toplinu bolja od bilo kojeg MAS-a na tržištu. Manja veličina čestica, poroznost, brže otapanje i manje taloženje čine ga izvrsnim izborom za ranu proljetnu deficijenciju dušika ili odgođeno klasanje. Zbog manje veličine čestica, na istoj dozi na tlu se taloži više čestica po 1 m², a uzorak raspršivanja je još ujednačeniji nego kod granuliranog KAN-a, što rezultira još boljom raspodjelom aktivne tvari.
U slučaju da želite pomaknuti kiselost vašeg tla prema optimalnom neutralnom smjeru, ili trebate primijeniti veće količine kalcija ili magnezija (čak i na neutralnim ili blago alkalnim tlima), a želite to kombinirati s dušičnom gnojidbom, GreenMax je rješenje. Ovo je dušično gnojivo s izuzetno visokim sadržajem kalcija i magnezija. Sadrži 15,9% dušika, 16,1% kalcija (izraženo kao CaO) i 11,6% magnezija (izraženo kao MgO). Svaka tona sadrži 550 kg visokokvalitetnog, fino mljevenog dolomita iz domaćih rudnika, najboljeg kondicionera tla koji je dostupan. Učinak smanjenja kiselosti dolomita bolji je od onog kamene prašine. Pretpostavljajući da se primjenjuje 159 kg/ha dušika u obliku GreenMaxa, tj. s dozom od 1 t/ha, dušična gnojidba u jednom prolazu također primjenjuje 550 kg dolomita, što odgovara gnojidbi kalcijem i magnezijem. Izračunajmo, pri ovoj dozi, primjenjuje se 161 kg/ha kalcija (CaO) i 116 kg/ha magnezija (MgO). Ova količina u potpunosti pokriva ukupne zahtjeve za kalcijem i magnezijem za 8 t/ha pšenice, što iznosi oko 50-60 kg/ha. Drugim riječima, čak i u nižim dozama, može se koristiti za zadovoljavanje ukupnih potreba pšenice za kalcijem i magnezijem, ili za nadopunu tla kalcijem i magnezijem, ili za povećanje kemije, smanjenje ili uklanjanje kiselosti tla. U kiselim tlima hranjive tvari se slabo koriste i biljka ih manje uzima. Čak i u tlu koje nije osobito kiselo, fosfor je tek nešto više od polovice! Takva tla imaju loše upravljanje vodama i loš život tla. Drugim riječima, kiselo tlo nije ništa drugo nego rasipanje aktivnog sastojka, niži prinos, a samim tim i gubitak, bacanje novca.
Zabilježimo! Kemijski, dolomit je kalcijev magnezijev karbonat. Samo poboljšivač tla koji sadrže karbonat (dolomit, kameni prah) imaju trajni učinak pri poboljšanju kiselih tala.
Naravno, također vrijedi razmotriti zamjenu dijela sumpora koji se koristi s dušikom. Pšenica također zahtijeva značajnu količinu sumpora kada počne rasti u proljeće. To je važno imati na umu, jer iskoristivost dušika i razvoj boljih prinosa mogu u velikoj mjeri ovisiti o sadržaju sumpora u tlu, količini gnojidbe sumporom i vremenu primjene gnojiva. Nedostatak sumpora u hranidbi biljaka u posljednjim desetljećima također zahtijeva redovito nadopunjavanje sumpora. Osobito u područjima gdje se već dugo prakticira jednostrana dušična gnojidba. Dovoljan sumpor je potreban za učinkovitu fiksaciju dušika. Sumpor se ispire ispod razine korijena snijegom i zimskim oborinama, pa je potrebna rana prihrana sumpornim gnojivima. Sve ekstremniji vremenski uvjeti i neuravnotežena oborina također povećavaju ispiranje sumpora. Nadopunjavanje sumpora posebno je važno na labavim (duboko ispiranima) i vezanim ili tlima s visokim udjelom organske tvari (sekvestracija), ili gdje je bila vlažna zima, te u slučaju intenzivne ili prethodne jednostrane dušične gnojidbe. Pšenica iz tla upija 30-60 kg/ha sumpora (SO3), čiji dio moramo nadoknaditi gnojivima. Pšenica potroši oko 8-12 kg/ha do sredine nicanja, još 20-25 kg/ha do kraja razdoblja izdanaka, i ponovno 20-25 kg/ha do žetve.
Dodavanje sumpora može se stoga obaviti u kombinaciji s prvom ili drugom dušičnom gnojidbom. Međutim, to mora biti učinjeno tada, jer u ovoj fazi razvoja pšenica koristi do 750 g/ha sumpora dnevno. Kako se razdoblje velike potrebe za sumporom poklapa s razdobljem velike potrebe za dušikom, ova dva hraniva mogu se nadopuniti u isto vrijeme s Genezis KAN + S 24-12 (24% N, 9% CaO, 12% SO3), koji također osigurava kalcij. Žućenje mladih listova u rano proljeće ukazuje na nedostatak sumpora, a ne na nedostatak dušika. Dušik primijenjen u tom trenutku (bez sumpora) samo pogoršava nedostatak sumpora.
Na kraju, ne zaboravimo ni na nadopunu mikroelemenata. Pšenica tijekom bokorenja i početka nicanja uzima 30-70% svojih potreba za mikroelementima (bakren, cink, željezo, mangan, bor, molibden). Nedostatak mikroelemenata također može uzrokovati gubitke u prinosu, čak i u tonama. Štoviše, primjena mikroelemenata može se kombinirati s biostimulirajućim učinkom, npr. pri primjeni Kalászos BS, Pétibór BS.